CALL US NOW ON +255 754 311 851

Čím dříve požádáte o pomoc, tím lépe pro vás a vaše dítě bude.

Čím dříve požádáte o pomoc, tím lépe pro vás a vaše dítě bude.

 S těmito informacemi se můžete v případě potřeby připravit na péči o dítě s postižením.

Pro změnu genů toho moc udělat nemůžete. K dispozici je však genetický screening a testování, abyste se mohli dozvědět, zda vaše děti mají problém ještě před narozením. Váš lékař vám může doporučit, abyste si předem promluvili s genetickým poradcem. Máte-li nějaké otázky nebo obavy, nezapomeňte je před provedením testů uvést.

Prenatální screeningové testy

Těhotné ženy podstupují spoustu rutinních prenatálních testů, včetně krevních testů, včetně testů krevního cukru (také nazývaných monitorování glukózy) a ultrazvuků.

Screeningové testy jsou různé. Jsou to volitelné testy s nízkým rizikem, které nic nediagnostikují. Místo toho vám dávají pocit, že vaše dítě může mít určité podmínky. I když jsou tyto testy v mnoha případech užitečné, mohou způsobit falešně pozitivní výsledky. To znamená, že test říká, že vaše dítě má problém, i když ve skutečnosti nemá. To může způsobit spoustu zbytečného stresu.

I když se screeningové testy doporučují všem ženám, záleží jen na vás, zda je podstoupíte. Váš lékař nebo porodní asistentka vám může navrhnout, abyste si promluvili s genetickým poradcem, než učiníte jakékoli rozhodnutí. Máte-li nějaké otázky nebo obavy, nezapomeňte je před provedením testů uvést.

Screeningové testy zahrnují:

Screening nuchální translucence. Během prvního trimestru může váš lékař nebo porodní asistentka provést speciální typ ultrazvuku, aby zkontroloval tloušťku krku vašeho dítěte spolu s krevními testy, aby zjistil určité věci, které mohou souviset s vrozenými vadami. Kombinované výsledky mohou říci, zda má vaše dítě vyšší riziko Downova syndromu, trizomie 18 a dalších chromozomových poruch.

fórum pro názory skinvitalis

Obrazovka se čtyřmi značkami. Během druhého trimestru může tento krevní test provést váš lékař nebo porodní asistentka. Pomáhá ukázat vašemu dítěti riziko Downova syndromu nebo jiných chromozomových problémů a defektů neurální trubice, jako je rozštěp páteře a anencefalie.

Pokračování

Pokud se vaše testy vrátí normálně, můžete se rozhodnout tam zastavit a věřit, že vaše dítě nemá defekt neurální trubice nebo genetickou poruchu. Pamatujte, že špatný výsledek neznamená, že vaše dítě má vrozenou vadu. Znamená to, že vaše dítě může mít vyšší riziko. Možná budete chtít pokračovat v dalším testování, abyste se dozvěděli více, včetně:

Amniocentéza (amnio): Během amnio se velmi tenká jehla zavede do vašeho břicha, aby se odebral malý vzorek plodové vody a buněk pro studium v ​​laboratoři. Amnio dokáže odhalit mnoho vrozených vad. To se obvykle provádí po 16 týdnech. Odběr choriových klků (CVS): Během CVS se odebere malý vzorek buněk z placenty a testuje se na genetické poruchy. To se obvykle provádí dříve v těhotenství než amnio.

Může vám být také nabídnuto bezbuněčné testování DNA.

Mějte na paměti, že tyto testy nejsou bez rizika. Než si něco dáte, poraďte se se svým lékařem o rizicích a výhodách a o tom, co je pro vás nejlepší volbou.

Ženy starší 35 let mohou vynechat screeningové testy a přejít přímo k prenatálnímu diagnostickému testování.

Prenatální diagnostické testy

Pokud výsledky screeningových testů vzbuzují obavy nebo pokud chcete další ujištění, že vaše dítě nemá určité problémy, může vám lékař nebo porodní asistentka navrhnout tyto diagnostické testy. Na rozdíl od screeningových testů jsou tyto testy přesnými způsoby diagnostiky problémů. Mají však určitá rizika, včetně mírně vyšší míry potratů. Musíte zvážit pro a proti.

Amniocentéza (zkráceně nazývaná amnio). Během amnio lékař zavede velmi tenkou jehlu do vaší dělohy a odebere malý vzorek plodové vody a buněk k testování. Amnio dokáže rozpoznat chromozomální problémy, jako je Downův syndrom a trizomie 18. Tento test obvykle podstoupíte po 16 týdnech.

Odběr choriových klků (často nazývaný CVS). Během CVS váš lékař odebere malý vzorek buněk z placenty, aby otestoval genetické poruchy. To se obvykle provádí dříve v těhotenství než amnio.

Kordocentéza (také nazývaná odběr fetální krve). Pokud jsou výsledky amnio nebo CVS nejasné, může vám lékař odebrat vzorek krve ze žíly v pupeční šňůře, aby zjistil, zda u vašeho dítěte nejsou problémy.

Pokračování

Tipy, jak o sebe pečovat

Těhotenství klade na vaše tělo zvýšené nároky. Až budete starší, mohou se tyto požadavky ještě zvýšit. Abyste si zachovali své zdraví a zdraví svého dítěte, věnujte o sebe mimořádnou péči bez ohledu na to, kolik vám je let.

Předkoncepční poradenství Získejte včasnou a pravidelnou prenatální péči. Užívejte prenatální vitamíny každý den, které obsahují 0,4 miligramu kyseliny listové, což může pomoci předejít některým vrozeným vadám. Začněte alespoň 2 měsíce před početím. Jezte zdravou, dobře vyváženou stravu, která zahrnuje různé potraviny. Žena s průměrnou hmotností potřebuje během těhotenství přidat pouze 300 kalorií denně. To je asi šálek nízkotučného jogurtu, střední jablko a 10 mandlí. Udržujte si zdravou váhu během těhotenství tím, že přiberete na doporučené množství váhy. Tyto pokyny jsou založeny na tom, zda před otěhotněním máte zdravou váhu, podváhu nebo nadváhu. Samozřejmě jsou to odhady. Poraďte se se svým lékařem o tom, jakou váhu byste měli přibrat.

Stav hmotnosti před těhotenstvím

Doporučený rozsah hmotnosti k přibírání

Podváha

28-40 liber

Zdravá váha

25-35 liber

Nadváha

15-25 liber

Obézní

11-20 liber

Stav vaší hmotnosti před těhotenstvím je založen na vaší váze a výšce. Váš lékař vám může pomoci určit tu vaši.

Cvičit pravidělně. Prodiskutujte svou rutinu se svým lékařem nebo porodní asistentkou. Minimalizujte stres. Omezte činnosti, které nemusíte dělat, a požádejte o pomoc, když ji potřebujete. Promluvte si s přítelem nebo svým partnerem nebo partnerem o tom, co vás stresuje. Cvičte relaxační techniky, jako je meditace nebo dechová cvičení. Ujistěte se, že máte dostatečně zavřené oči. Vaše tělo prochází mnoha změnami, jak vaše dítě roste, takže potřebujete odpočinek. Zaměřte se na 7 až 9 hodin spánku za noc. Nekuřte a vyhýbejte se pasivnímu kouření. Je to špatné pro vás i vaše dítě. Pokud jste se pokusili přestat, ale nemůžete, promluvte si se svým lékařem nebo porodní asistentkou o získání pomoci. Čím dříve přestanete, tím je to pro vaše dítě zdravější. Ale přestat kdykoli během vývoje vašeho dítěte bude stále znamenat rozdíl. Užívejte pouze volně prodejné léky a léky na předpis, které pro vás schválil váš lékař nebo porodní asistentka. Bez konzultace s lékařem nebo porodní asistentkou neužívejte žádné bylinné ani přírodní léky. Pokud užíváte nelegální drogy nebo nemůžete přestat pít alkohol, poraďte se se svým lékařem nebo porodní asistentkou o tom, kde konkrétně získat pomoc pro těhotné ženy. Čím dříve požádáte o pomoc, tím lépe pro vás a vaše dítě bude. WebMD Medical Reference Zhodnotila Brunilda Nazario, MD dne 22. dubna 2021

Zdroje

ZDROJE:

Americká vysoká škola porodníků a gynekologů: "FAQ: Pozdější plození dětí," "FAQ: Genetické poruchy," "FAQ: Výživa během těhotenství," "Přibývání na váze během těhotenství," "Screening na vrozené vady."

CDC: "Těhotenství a prenatální péče."

Johns Hopkins Medicine: "Screening v prvním trimestru na Downův syndrom a trizomie 13 & 18."

Pochod desetníků: "Těhotenství po 35." “Vaše těhotné tělo”, “Stres a těhotenství.”

Národní institut dětského zdraví a lidského rozvoje: "Co je vysoce rizikové těhotenství?" a "Kdo je ohrožen předčasným porodem a porodem?"

National Sleep Foundation: “Kolik spánku skutečně potřebujeme?”

BMJ: "Věk matky a ztráta plodu: populační studie propojení registru."

Úřad pro zdraví žen: "Prenatální péče a testy," "Těhotenské komplikace."

Zdravotní systém UC Davis: "Těhotenství po 35: Dávejte na sebe dobrý pozor."

Národní zemědělská knihovna USDA.

Dvojčata často přicházejí brzy. Dvojčata přicházejí v průměru do 35. týdne, což znamená, že některá mohou přijít ještě dříve. Takže nečekejte, až udeří první kontrakce, abyste začali sbírat věci, abyste mohli jet do nemocnice. Připravte si sbalenou tašku a čekejte, až půjdete ke dveřím. Budete chtít být připraveni okamžitě odejít.

Správná ID

Karta zdravotní pojišťovny Průkaz totožnosti s fotografií nebo řidičský průkaz

Toaletní potřeby

Zubní kartáček a zubní pasta Deodorant Šampon a kondicionér Kartáč na vlasy Gumička nebo spona do vlasů Nezbytnosti pouzdra na brýle nebo kontaktních čoček (nemocnice vám nemusí povolit nošení kontaktních čoček během porodu) Pleťové mléko Balzám na rty Hygienické vložky (v případě, že se vám nelíbí ty v nemocnici)

Oblečení

2 sady pohodlného volného oblečení, jako jsou trička a tepláky na nošení v nemocnici Oblečení na doma – volné a pohodlné Pyžamo nebo noční košili (vyberte si ty, které se vepředu rozepínají, pokud plánujete kojení) Ponožky a pantofle Župan 2-3 páry spodního prádla Minimálně 2 kojící podprsenky 12 kojících podložek

Pro vaše nová miminka

2 sady oblečení 0-3 měsíce — jedno pro každé miminko na domácí nošení 2 čepice, 2 páry ponožek a 2 páry dupaček – jedna pro každé miminko 2 nebo 4 přijímací přikrývky Pleny

Taška vašeho partnera

2-3 výměny oblečení Pyžamo – pokud máte pokoj pro rodiny Ponožky Bačkory Zubní kartáček a zubní pasta Deodorant Šampon a kondicionér Nezbytnosti pouzdra na brýle nebo kontaktních čoček

Elektronika

Ruční masér nebo tenisový míček pro masáž zad Fotoaparát a videokamera s nabíječkami, náhradní baterie, paměťové karty, film Mobilní telefon a nabíječka iPod nebo CD přehrávač a CD

Potřeby & Jemnosti

Svačiny Peníze na jídlo Telefonní čísla lidí, kterým lze volat Časopisy, křížovky, nebo kniha Tablet nebo přenosný počítač

K opuštění nemocnice budete potřebovat 2 autosedačky. Nainstalujte je do auta asi měsíc před porodem.

WebMD Medical Reference Recenzováno Traci C. Johnson, MD dne 14. června 2021

Zdroje

ZDROJ:

Cooper, C. Dvojčata, Tučňák, 2012.

Těhotenství může postihnout mnoho částí těla, ale nejčastěji postihuje pánev. Vaše pánev mění tvar, jak vaše těhotenství postupuje. Někdy jsou klouby vaší pánve ztuhlé nebo se nepohybují současně, což může způsobit bolest pánve. Tento stav se nazývá dysfunkce symfýzy pubis (SPD) nebo bolest pánevního pletence související s těhotenstvím.

Pokud se vaše pánevní klouby pohybují nerovnoměrně, může to způsobit, že vaše pánev bude méně stabilní. V důsledku toho může být pohyb, chůze a sezení velmi bolestivé. Existuje však několik cvičení, která můžete absolvovat a která mohou zmírnit bolest a pomoci vašim pánevním kloubům pohybovat se rovnoměrněji.

Cvičení na pomoc s dysfunkcí Symphysis Pubis

Zatímco dysfunkce symfýzy pubis neovlivňuje vaše těhotenství, může ztížit plnění každodenních úkolů. Cvičení, která pomáhají zmírnit SPD, se z velké části zaměřují na posílení pánevních a břišních svalů, které podporují vaši pánev. V důsledku toho budete cítit méně bolesti a bude snazší se pohybovat. 

Stlačování pánevního dna

Práce svalů na vnitřní straně pánve může pomoci podpořit vaše pánevní kosti, vaše vnitřní orgány a vaše dítě.

Krok 1: Identifikujte své vnitřní pánevní svaly. Představte si ten pocit, že zadržujete moč. Svaly, které mačkáte, jsou svaly pánevního dna. 

Krok 2: Posaďte se do pohodlné polohy na pevné židli. Pomalu stlačujte svaly pánevního dna nahoru a dovnitř. Držte je po dobu deseti sekund a poté uvolněte. Opakujte to desetkrát.

Krok 3: Pulsujte pánevní svaly nahoru a dovnitř tak silně, jak jen můžete, a poté okamžitě uvolněte. Opakujte to desetkrát. 

Dělejte to třikrát až čtyřikrát denně. 

Cvičení stability

Pro stabilizaci pánve jsou důležité i vaše břišní svaly. Toto cvičení pomáhá jemně posilovat tyto svaly.

Krok 1: Najděte si pohodlnou polohu, kde můžete mít rovná záda. Položte jednu ruku na břicho těsně nad pánví.

Krok 2: Nadechněte se nosem, poté pomalu vydechněte a sevřete žaludek směrem k páteři. 

Krok 3: Držte toto stisknutí po dobu až deseti sekund a pokračujte v normálním dýchání.

Opakujte to až desetkrát denně.

Pokračování

Vnitřní strana stehen se protahuje

Roztažením stehen od sebe můžete uvolnit napjaté kyčelní svaly a připravit vás na porod.  

Krok 1: Posaďte se na židli s nohama na podlaze. Chodidla dejte od sebe co nejdále a přitom mějte kolena pokrčená v úhlu 90 stupňů.

Krok 2: Položte ruce na vnitřní stranu stehen a tlačte kolena dále od sebe. Měli byste cítit pohodlné protažení.

Krok 3: Držte tuto pozici až třicet sekund. 

Toto opakujte třikrát až pětkrát denně. 

Pánevní náklony

Toto cvičení vám může pomoci uvolnit napjaté svaly na zádech, což může zmírnit bolest v pánvi.

Krok 1: Sedněte si na okraj židle s pevným sedákem.

Krok 2: Nakloňte pánev dozadu, abyste měli pocit, že se propadáte dopředu.

Krok 3: Nakloňte pánev dopředu a prohněte spodní část zad. 

Krok 4: Opakujte tento kývavý pohyb tam a zpět desetkrát. 

Opakujte to třikrát nebo čtyřikrát denně. 

Protažení zad

Protahování zad může pomoci vašim pánevním kloubům pohybovat se a zmírnit bolest způsobenou tlakem na pánev.

Krok 1: Nakloňte se dopředu na stůl tak, aby záda byla rovnoběžná s podlahou. Položte váhu na lokty a předloktí. 

Krok 2: Pomalu se nakloňte dozadu, abyste ucítili protažení zad a stehen. Vydržte v této poloze deset sekund a poté se vraťte do neutrálu.

Krok 3: Několikrát kývejte boky ze strany na stranu.

Opakujte to tolikrát, kolikrát vám to bude příjemné.

Boční úseky

Tento úsek může pomoci snížit tlak na obě strany vaší pánve.

Krok 1: Posaďte se na židli s nohama na podlaze. Zvedněte jednu paži přímo do vzduchu.

Krok 2: Podívejte se pryč od paže a nakloňte se tímto směrem. Ohněte paži, která je ve vzduchu, nad hlavou a vnímejte natažení podél vašeho boku. 

Krok 3: Držte tuto pozici po dobu deseti sekund, poté to opakujte s druhou paží.

Celý úsek opakujte třikrát až čtyřikrát denně. 

Pokračování

Bezpečnostní aspekty

Porucha symfýzy pubis není škodlivá, ale je bolestivá. Cvičení ke zmírnění SPD mají tuto bolest zmírnit. Pokud se zdá, že vám nějaké cvičení způsobuje větší bolest, okamžitě přestaňte. 

Pokud vaše bolest trvá nebo se zdá, že se zhoršuje, promluvte si se svým porodníkem. Mohou vám pomoci najít další způsoby léčby, které zmírní bolest způsobenou SPD a pomohou zlepšit kvalitu vašeho života.  

WebMD Medical Reference Hodnotil(a) Dan Brennan, MD dne 19. listopadu 2020

Zdroje

ZDROJE:

Liverpool Women’s: “Fakt List o bolesti pánevního pletence (PGP).”

Národní zdravotní služba: “Bolest pánve v těhotenství.”

Porodník & Gynekolog: “Dysfunkce symphysis pubis: praktický přístup k managementu.”

Royal College of Obstetricians & Gynekologové: “Bolest pánevního pletence a těhotenství.”

Sheffield Teaching Hospitals: “Bolest dolní části zad a bolest pánevního pletence související s těhotenstvím (PGP).”

University College Cork: „Zvládání bolesti pánevního pletence související s těhotenstvím (PGP).

Rozhodnutí pokračovat nebo přestat užívat antidepresiva během těhotenství je jedním z nejtěžších rozhodnutí, které žena musí udělat. Neléčená deprese může mít škodlivé účinky na matku i dítě. Ale užívání antidepresiv během těhotenství může zvýšit riziko problémů pro dítě.

Při rozhodování je důležité vzít v úvahu své zdraví, zdraví nenarozeného dítěte a blaho své rodiny, včetně vašich ostatních dětí. Je také důležité neučinit rozhodnutí, než to proberete se svými lékaři.

Quick Navigation